infekcje


przeziębienie, grypa

Sezon infekcyjny rozpoczął się na dobre.

Pierwsze na infekcje dróg oddechowych zaczęły chorować w większej liczbie dzieci, obecnie przeziębienia dokuczają również dorosłym.

Należy pamiętać, aby osoby chorujące na infekcję nie były poddawane obciążeniu fizycznemu, wskazany jest odpoczynek i unikanie aktywności fizycznej. Intensywna praca umysłowa, zwłaszcza w stresie również ogranicza zdolności organizmu do obrony.

Najczęściej infekcje manifestują się wirusowym zapaleniem gardła i jamy nosowej, co nazywamy przeziębieniem, często przyjmują postać zapalenia zatok, gardła, nieco rzadziej powodują zapalenie krtani, oskrzeli a nawet zapalenie płuc. Warto pamiętać, że tak zwana banalna infekcja może przerodzić się w cięższą postać, gdy chorująca osoba jest poddawana obciążeniu – „nie ma czasu chorować”. Obserwujemy nadkażenia bakteryjne, progresję choroby nawet u osób młodych do zapalenia płuc.

W czasie wizyty domowej na podstawie badania lekarskiego ustala się wskazania do podania leków łagodzących kaszel, gorączkę, działających przeciwzapalnie, w tym leków dostępnych na receptę.

Ważnym elementem leczenia infekcji jest odpowiednia kwalifikacja do podania antybiotyku, która opiera się głównie na wywiadzie i badaniu lekarskim. W niektórych przypadkach bardzo pomocne jest wykonanie CRP z krwi z nakłucia opuszki palca. Badanie jest możliwe do wykonania na miejscu nawet w czasie wizyty domowej. Wynik uzyskiwany jest już po 5 minutach.

Należy pamiętać, że nie każdy epizod gorączki jest związany z infekcją.  W niektórych przypadkach należy przeprowadzić diagnostykę różnicową innych stanów chorobowych – tak zwane choroby układowe, choroby nowotworowe.

Warto na koniec wspomnieć o powikłaniach infekcji, jakimi są zapalenie mięśnia sercowego, ropniak opłucnej, czy powikłania neurologiczne.

W czasie wizyty wypisywane są zalecenia, recepty, ewentualnie zaświadczenia o niezdolności do pracy (druk ZUS ZLA lub elektronicznie) lub nauki, w razie potrzeby skierowanie na badania.

Grypa przyjmuje najczęściej postać ciężkiej infekcji wirusowej z wysoką gorączką.

Istotnymi wątkami związanymi z tą infekcją jest profilaktyka (szczepienia i zachowania nie związane ze szczepieniami) oraz wskazania do leczenia odpowiednimi preparatami antywirusowymi u osób z grypą.

Poniżej informacje na temat grypy:

Aktualne informacje dotyczące grypy

Jak zabezpieczyć się przed grypą, czy jest sens nosić maseczki