płukanie ucha w domu

W warunkach domowych możliwe jest wykonanie zabiegu, jakim jest
płukanie ucha

Płukanie ucha polega na obejrzeniu przewodu słuchowego zewnętrznego przy zastosowaniu otoskopu, ocenie ilości woskowiny. Woskowina (woszczyna) jest mieszaniną złuszczonych komórek oraz wydzieliny gruczołów. Ma za zadanie chronić skórę przewodów słuchowych oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Nadmiar woskowiny może powodować głuchotę przewodzeniową. U części osób przewody słuchowe mają dużą średnicę i prosty przebieg, u innych średnica jest mała, a przebieg kręty. Skłonność do gromadzenia woskowiny w przewodach słuchowych jest osobniczo zmienna. Czopy woskowinowe zdarzają się częściej u osób stosujących aparaty słuchowe, ale również u osób młodych i aktywnych.
Zabieg polega na podaniu pod ciśnieniem płynu o odpowiedniej temperaturze. Prąd wody porywa cząsteczki woskowiny, następnie wypływa na zewnątrz. Zabieg jest bezpieczny, jednak zastosowanie zbyt silnego strumienia wody może doprowadzić do urazu błony bębenkowej a nawet kosteczek słuchowych, niekiedy zdarzają się otarcia naskórka w obrębie przewodu słuchowego. W celu zmniejszenia ryzyka uszkodzeń stosuje się specjalne nakładki, które powodują spiralny ruch strumienia, a także umożliwiają jego swobodny wypływ na zewnątrz.
W przypadku, kiedy woskowina mocno przylega do skóry przewodu słuchowego niekiedy konieczna jest instrumentacja narzędziami laryngologicznymi.
W indywidualnych przypadkach po płukaniu stosuje się leki przeciwzapalne i/lub przeciwbakteryjne.
Płukanie ucha w wielu przypadkach pozwala na powrót prawidłowego słuchu. Szczególne znaczenie ma to u osób starszych.
Przewlekające się zaczopowanie woskowiną może doprowadzić do nieodwracalnych zmian słuchu.

O to jak przygotować pacjenta do płukania ucha w warunkach domowych proszę spytać przed wizytą lekarza.

Zabieg płukania uszu z dojazdem lekarza do domu zawiera się w koszcie 150 złotych.

Zapraszam.