choroba wieńcowa, zawał serca

Choroba wieńcowa dotyka około 1,5 miliona Polaków.

Serce jest unaczynione przez 3 główne tętnice, wystąpienie w nich miażdżycy powoduje upośledzenie przepływu krwi i niedokrwienie serca.

Niedokrwienie serca typowo jest odczuwane jako ból, ucisk lub pieczenie lokalizujące się za mostkiem, które nasila się w czasie wysiłku, a ustępuje w ciągu kilku minut odpoczynku.

Klasycznie niedokrwienie rozpoznajemy w badaniu EKG. Często wykonuje się testy wysiłkowe – elektrokardiograficzne, echograficzne, czasem wykorzystując scyntygrafię lub rezonans serca.

W przypadku niestabilnych blaszek miażdżycowych istnieje duże ryzyko ich nagłego pęknięcia i wytworzenia się na nich zakrzepu, nawet gdy blaszka wcześniej nie powodowała dużego zwężenia światła naczynie, czyli objawy zawału serca mogą wystąpić nagle, nawe u osoby, która dotychczas nie miała objawów choroby serca. Zakrzep zamyka przepływ krwi przez tętnicę, co wywołuje głębokie niedokrwienie mięśnia serca prowadzące do obumarcia komórek, co nazywamy zawałem serca. W takim przypadku należy wykonać niezwłocznie koronarografię. Badanie to pozwala na lokalizację zwężenia, a co najważniejsze umożliwia udrożnienie naczynia. U niektórych osób konieczne jest wykonanie operacji kardiochirurgicznej tzw pomostowania aortalno-wieńcowego, z angielskiego nazywanego by-passami.

U pacjentów z chorobą wieńcową konieczne jest zwalczanie czynników ryzyka – palenia papierosów, otyłości, utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i kontroli glikemii oraz regularne stosowanie leków, co poprawia funkcję serca i przedłuża życie.

 

film pokazujący tworzenie się blaszki miażdżycowej, zakrzepu i zawału serca

https://www.youtube.com/watch?v=Mx6K5r6rXR8

 

© wizytydomowe.net